Tuesday, May 26, 2009

Nothing happens twice! Oh, really ?


Image and video hosting by TinyPic


Apparently things do happen twice! Scroll down a couple of posts to see what we mean.

Got it?

Well, to be perfectly honest, we didn't recognize him at the first sight (no wonder- we were so absorbed with the fabulous violet vest!), but then it got quite obvious- we already took him one photo (see: "Mix&Match")!
However, this 22-year-old was, despite our urge, too stubborn to reveal his name- hopefully if we meet for the third time we will get this detail ;)Anyway, what we managed to do is getting answers to our questions:

Favourite shop?
Vero Moda

Inspiration?
Gentlemen
(One note from sev: THIS is the perfect inspiration!)

Favourite place in Cracow?
Kazimierz the jewish district.


The lightning is poor, so the photo may not give justice to reality, but notice the care of detail: that's what we liked about this outfit, of course apart from the radiant-violet vest which could be seen from the other side of the Market Square!

--------------------------------------------------------------------------

Chyba jednak coś może się stać dwa razy! Przewińcie parę postów niżej żeby zobaczyć o co chodzi.

Już?

Tak, jeśli mamy być całkiem szczere, to w pierwszej chwili żadna z nas nie go nie rozpoznała (ale to tylko dlatego, że tak nam się spodobał fioletowy bezrękawnik!), ale potem do nas dotarło- już zrobiłyśmy mu zdjęcie (zobacz: "Mix&Match")!
W każdym razie ten 22-latek, mimo przekonywania był tak uparty jak tajemniczy i nie wyjawił nam swojego imienia- ale może jeśli spotkamy go po raz trzeci, zdobędziemy tą informację ;))

Za to udało nam się zdobyć odpowiedzi:

Ulubiony sklep?
Vero Moda

Inspiracja?
Gentlemen
(malutka adnotacja od sev: TO się nazywa idealna inspiracja!)

Ulubione miejsce w Krakowie?
Kazimierz


Światło nie jest najlepsze, więc w efekcie zdjęcie oddaje mało z rzeczywistości. Zwróciłyśmy jednak uwagę w tym stroju na dbałość o szczegóły- obok jaskrawofioletowego bezrękawnika, który dało się zauważyć z drugiego końca Rynku!

1 comment: